از بازار لوازم‌خانگی چه خبر؟

ازار لوازم خانگی، یکی از بازارهای شاخص و مهمی است که پس از سهمیه بندی بنزین، از موج افزایشی ایجاد شده در نظام اقتصادی کشور بهره کافی برده و اغلب کالاهای موجود و ناموجود این بازار گرانی قابل توجهی را تجربه کرده است.

گسترش‌نیوز: لوازم خانگی که یکی از اساسی‌ترین نیاز‌های زندگی خانواده‌ها و یکی از پایه‌های اساسی جهیزیه نوعروسان است، همواره با مدل‌های جدیدی به بازار می‌آید، تا راحتی و رفاه بیشتری را برای خریداران فراهم کند. در این میان لوازم خانگی هم وجود دارد که قصد مشتریان از خرید آنها لوکس تر کردن زندگیشان است.

اما مشکل این روزهای بازار لوازم خانگی، خرید کالاهای لوکس و جولان دادن اجناس چینی در این بازار نیست بلکه کمبود کالا و قیمت‌های سر به فلک کشیده است که مردم را در تنگنای بازار لوازم خانگی در فشار قرار داده و چه بسا عروس و داماد هایی باشند که زمان و تاریخ ازدواجشان را بر اساس همین بالا و پایین شدن‌های نرخ لوازم خانگی در بازار تعیین کنند تا بتوانند با جهیزیه‌ای که حداقل امکانات را داشته باشد، به خانه بخت بروند.

در حقیقت لوازم خانگی در بازار بسیار گران بود و روند افزایشی نرخ این محصولات ایرانی و چینی در بازار، پس از سهمیه بندی بنزین و آغاز یک موج افزایشی جدید در بازار‌های ایران، تشدید شد.

افزایش ۱۰ تا ۲۰ درصدی نرخ لوازم خانگی خارجی

سید مرتضی میری، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی کشور، چندی پیش درباره آخرین وضعیت قیمت‌ها در بازار لوازم خانگی به رسانه‌ها گفته بود: “به دلیل اینکه نرخ لوازم خانگی ایرانی در سامانه ۱۲۴ درج می‌شود افزایش نرخ این کالاها نیازمند اجازه سازمان حمایت است بنابراین تغییری در نرخ این اجناس صورت نگرفته و با توجه به شرایط موجود تا پایان سال لوازم خانگی داخلی تغییر نرخ نخواهد داشت. البته نرخ لوازم خانگی خارجی در بازار افزایش ۱۰ تا ۲۰ درصدی را تجربه کرده و ماشین لباسشویی خارجی که با نرخ پنج میلیون تومان عرضه می‌شد اکنون به شش میلیون تومان رسیده است.”

یک فروشنده لوازم خانگی که در انتهای کوچه یخچال اصفهان فعالیت می‌کند در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا وضعیت بازار را این چنین تشریح می‌کند: “تقاضا برای خرید لوازم خانگی در بازار به صورت قابل توجهی افزایش پیدا کرده و به جرئت می‌توان گفت تعداد مشتریان هر واحد صنفی فروشنده لوازم خانگی نسبت به قبل دو برابر شده است.

وی ادامه می‌دهد: بسیار عجیب است که همزمان با افزایش تقاضا برای خرید لوازم خانگی در بازار، عرضه انواع محصولات و اجناس از سوی کارخانجات تولید کننده، به شدت کاهش پیدا کرده و این روزها تقریبا هیچ جنس جدیدی وارد بازار نمی‌شود. کالاهای چینی هم که تا پیش از این در بازار مشتری نداشت اکنون در یک چشم به هم زدن به فروش می‌رود و وارد‌کنندگان بر اساس ممنوعیت واردات لوازم خانگی دیگر قادر به وارد کردن آنها نیستند.”

اگر امروز نخرم، فردا باید ۲ برابر پول بدهم

یک زن جوان هم که به همراه همسرش برای خرید اجاق گاز به یکی از واحد‌های صنفی کوچه یخچال مراجعه کرده، در این باره به خبرنگار ایمنا می‌گوید: “مدتی بود که قصد داشتم اجاق گاز خانه مان را تعویض کنم و پس از سهمیه بندی بنزین از چندین نفر شنیدم که قرار است کالاهای موجود در بازارهای مختلف از جمله بازار لوازم خانگی، افزایش چشمگیری را تجربه کند و اکنون آمده ام تا دیر نشده اجاق گاز مورد نیاز خود را خریداری کنم.

وی اضافه می‌کند: قیمت‌ها نسبت به ماه گذشته بالارفته اما چاره‌ای نیست؛ اگر امروز نخریم، فردا مجبوریم همان کالا را با دو برابر نرخ خریداری کنیم و در نهایت ضرر کرده‌ایم.”

فعلا فروش صورت نمی‌گیرد

یک فروشنده دیگر لوازم خانگی که روی درب مغازه خود، تابلوی “فعلا فروش صورت نمی‌گیرد”، آویخته است نیز درباره وضعیت بازار به خبرنگار ایمنا می‌گوید: “شرکت‌های تولید لوازم خانگی از عرضه محصولات خود به این بازار خودداری کرده و قصد دارند محصولات تولید شده خود را با چندین برابر نرخ در ماه‌های آینده وارد بازار کنند. این چه انصافی است که شرکت‌های لوازم خانگی که سرمایه داران عظیم این کشور محسوب می‌شوند، می‌توانند اجناس تولیدی شان احتکار کنند اما ما فروشندگان نمی‌توانیم تا بالا رفتن قیمت‌ها برای جلوگیری از ورشکسته شدن، کالای خود را نفروشیم؟!

وی ادامه می‌دهد: نرخ لوازم خانگی یک برند شاخص ایرانی در بازار دو برابر شده و یخچال این شرکت حداقل پنج میلیون تومان افزایش نرخ را تجربه کرده است؛ نظام عرضه و تقاضای بازار لوازم خانگی کشور برهم خورده و هیچ کس با شرکت‌های تولید‌کننده لوازم خانگی که مسبب این بی‌نظمی هستند، برخورد نمی‌کند.

این فروشنده اضافه می‌کند: قیمت‌ها در این بازار بر اساس عرضه و تقاضا تنظیم می‌شود و اکنون تقاضا افزایش یافته و عرضه به صورت کامل قطع شده است. فروشندگان نرخ اجناس خود را به صورت دلخواه بالا می‌برند و بیشتر مشتریانی که برای خرید لوازم خانگی به بازار مراجعه می‌کنند نا امید به خانه بر می‌گردند.”

دولت قول داده بود اجناس گران نشود! پس چه شد؟

یک مرد سالمند هم که برای خرید جهیزیه به بازار آمده است، پیرامون گرانی اخیر در بازار لوازم خانگی به خبرنگار ایمنا، این چنین می‌گوید: “حدودا ۲۱ میلیون تومان برای خرید یخچال، اجاق گاز، سرویس آشپزخانه، سرخ کن و پنکه دخترم وام گرفته بودم و اکنون که به بازار آمده ام متوجه شدم تنها توانایی خرید سه قلم از اجناس مورد نیاز برای جهیزیه را دارم.

وی تصریح می‌کند: خاطرم هست که نرخ سرخ کن تا همین چندماه پیش در محدوده ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزارتومان بود و به هیچ وجه یک کالای لوکس محسوب نمی‌شد، اما امروز که برای خرید سرخ کن مراجعه کردم متوجه شدم نرخ این محصول که به تازگی به اجناس لوکس پیوسته در محدوده ۸۰۰ تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قرار گرفته است.

این خریدار اضافه می‌کند: مسئولان دولتی قول داده بودند که افزایش نرخ بنزین موجب افزایش هیچ یک از محصولات موجود در بازار نشود! پس چه شد؟ چه کسی قرار است به فریاد این مردم در گرانی همه بازار‌ها برسد؟ دولت به مردم بگوید اگر کسی قصد خرید جهیزیه در وضعیت فعلی را داشته باشد باید به چه کسی مراجعه کند و چقدر تخفیف بگیرد تا بتواند همه نیاز‌های یک جهیزیه را برآورده کند.”

قابل ذکر است که بر اساس اظهارات فروشندگان بازار لوازم خانگی این بازار که تا چندهفته گذشته در رکود کامل قرار داشت با سهمیه بندی بنزین رونق گرفته و به رغم اینکه کالای زیادی در بازار وجود ندارد مشتریان برای خرید به واحدهای صنفی مراجعه می‌کنند. بسیاری از کارشناسان معتقدند این هجوم مردمی برای خرید محصولات و اجناس بازار لوازم خانگی یک روند اجتماعی – اقتصادی است که پس از هر موج افزایشی نرخ در بازار‌های مختلف ایجاد می‌شود و هیچ کس نمی‌تواند از ایجاد و تشدید آن جلوگیری کند و تا زمان “سیر شدن” متقاضیان بازار رنگ آرامش را به خود نخواهد دید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *