اعلام تامین ارز مورد نیاز لوازم خانگی به بانک مرکزی

مدیرکل صنایع فلزی و لوازم خانگی گفت: در سال ۹۸ تولید لوازم خانگی در اولویت برنامه های وزارت صمت قرار گرفته است و موضوع با اهمیت تأمین ارز صنعت لوازم خانگی به بانک مرکزی نیز اعلام شده است.

عباس هاشمی با بیان اینکه طبق استراتژی وزارتخانه پیش بینی شده است تا افق ۱۴۰۴، حداکثر حدود ۴ برندملی در صنعت لوازم خانگی کشور ایجاد شود اظهار داشت: در این صورت از آشفتگی برندهای کوچک بدون پشتوانه و ناشناخته خارج می شویم؛ ضمن اینکه برندهای ملی مورد نظر در سطح کلاس جهانی به تولید و صادرات می پردازند.
وی افزود: در ۵ سال گذشته وزارت صمت با تولید کنندگان کره ای وارد مذاکره شده و ضمن اعلام استراتژی صنعت کشور همزمان با ایجاد جذابیت هایی زمینه را برای حضور مؤثر تولید کنندگان معتبر جهانی مهیا کرد. در نهایت پس از اقدامات مقدماتی در ایران خطوط تولید مستقر و تولید محقق شد.
مدیرکل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: ۱۰۰ درصد سرمایه گذاری توسط طرف ایرانی انجام شد و لیکن طرف های خارجی موظف بودند بر اساس سیاستی که داشتند، اجزا، قطعات و مواد اولیه را به موقعتأمین و در ایران تولید صورت بگیرد.
هاشمی گفت: ال جی و سامسونگ در تولید یخچال، فریزر، ماشین لباسشویی و تلویزیون این کار را انجام دادند؛ این روند تا زمان اعمال محدودیت های جهانی ادامه داشته است. از آنجا که طرف های کره ای بسیار محتاط هستند برخلاف میل باطنی شأن، محدودیت های بانکی، نقل و انتقالات ارز و محدودیت های کشتیرانی و… باعث شد که آنها به راحتی نتوانند مواد اولیه و قطعات مورد نظر خود را به طرف ایرانی برسانند.
وی تاکید کرد: خوشبختانه چون دو طرف فعالانه روی این زمینه کار می کردند تا امروز این مسئله ادامه پیدا کرده و حدوداً تا ۶ ماه آینده هم مشکل حادی در تولید ندارند ولی با توجه به محدودیت های مختلف، تحمیل هزینه های مضاعف و غیر متعارف، محدودیت های ارزی داخل کشور و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *