تامین نیاز بازار لوازم خانگی با عرضه جایگزین‌های کره‌ای

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گفت: با جایگزینی محصولات سامسونگ با برند ایرانی که قطعات آن از کشورها مختلف و با کیفیت مناسب تهیه می شود تولیدات با کیفیت های سابق خواهد بود و در ادامه حتی کیفیت آن‌ها بهبود خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بازار لوازم خانگی ایران بعد از تلاطم های زیادی که بخشی از آن ناشی از فعالیت دلالان بود تعیین تکلیف شده است، چراکه پیش از این برخی فروشنده ها و تولیدکننده های داخلی از هر فرصتی به اسم تحریم های جدید علیه سامسونگ و … استفاده می‌کردند تا قیمت کالاهای خود را بالا ببرند، امروز این برندها نیز با محصولات داخلی جایگزین شده اند که به این مسائل پایان داده‌اند، حتی پیش از این برخی از فضای تحریم ها برای دامن زدن به عرضه قاچاق استفاده می‌کردند که برای جلوگیری از آن سه ابزار شناسه کالا، کد رهگیری و سامانه گارانتی استفاده می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه شرکت های کره‌ای برخی از قطعات خود را در همان زمان از چین تامین می‌کردند، به موج گفت: سرمایه گذاران ایرانی که سایت سامسونگ را در ایران ایجاد کرده بودند از آخرین فناوری ها و به روز ترین تجهیزات استفاده کرده‌اند، به همین دلیل مشکلی در تولید وجود ندارد، زیرا قالب های لوازم خانگی در این سایت ها هست و مواد اولیه نیز به شکل های مختلف تامین می شود.

یدالله صادقی با بیان اینکه بخشی از قطعات لوازم خانگی جایگزین سامسونگ در کشور تولید خواهد شد و مابقی به صورت سی کی دی وارد می شود، افزود: قطعات جایگزین سامسونگ برندی ایرانی با ترکیبی از قطعات از کشورهای مختلف خواهد بود، زیرا آی سی و میکروچیپ ها تنها توسط کشورهای خاص تولید می شود. از این رو می توان گفت تولیدات جایگزین با کیفیت های سابق خواهد بود و در ادامه کیفیت بهبود خواهد یافت.

او با تاکید بر اینکه هر کالای ویژگی خاص خود را دارد که نمی‌توان کالای قاچاق دیگر را به اسم آن فروخت، تصریح کرد: در دو سال گذشته با ایجاد محدودیت در واردات لوازم خانگی میزان قاچاق نیز محدود شده است، از طرف دیگر با اجرای طرح شناسه دار کردن کالاها قاچاق محدود تر می شود، در این حالت تولیدکننده ها با ارائه یک شناسه برای هر کالا وضعیت عرضه مشخص می‌شود و اگر کالایی حتی تولید داخل اگر شناسه نداشته باشد در حکم قاچاق خواهد بود و اگر محصولی واردات قبل باشند باید اسناد و مدارک لازم برای اثبات واردات قانونی بودن آن ارائه شود.

رئیس انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری کشور نیز با اشاره به اینکه تولیدات برندهای کره‌ای در ایران با سرمایه گذاری ایرانی ها انجام شده بود و کمک به تامین نیاز داخلی بود، گفت: به طور قطع هر اقدامی که در مسیر پاسخگویی به تقاضای داخلی باشد گامی در جهت کمک به اقتصاد ملی است و در حال حاضر این برندها به تعهدات خدمات پس از فروش و گارانتی سامسونگ پایبند بوده و قطعات مورد نیاز را ارسال کرده اند.

موسوی مجد با بیان اینکه محصولات جایگزین با سامسونگ با همان کیفیت سابق ارائه خواهد شد، افزود: سایت سامسونگ در ایران تاکنون تولید قطعات خودرو داشته و آنچه که درباره قاچاق قطعات توسط شرکت ها مطرح می شود بیشتر جوسازی است. بنابراین برخی تولیدکننده ها به جای اینکه به معقوله کیفیت بپردازند به دنبال تخریب رقبا هستند.

برندهای کره‌ای لوازم خانگی که با سرمایه ایرانی ها شکل گرفته بودند چند ماهی هست که از ایران رفته اند، رئیس اتحادیه لوازم خانگی معتقد است این اتفاق به نفع تولید ایران خواهد شد، زیرا برندهای کره‌ای با برند ملی جایگزین شدند. از سوی دیگر بخشی از مواد اولیه این شرکت های کره‌ای از طریق چین تامین می‌شد، بنابراین در شرایط کنونی واسطه گری کره‌ای ها برای تامین قطعات حذف شده است و همان مواد اولیه از طریق شرکت های ایرانی تامین می شود.

مرتضی میری با بیان اینکه پیش از این امکان صادرات لوازم خانگی تولیدی ایران با برندهای کره‌ای وجود نداشت، افزود: در حال حاضر که تولیدات ملی جایگزین محصولات سامسونگ شده است، امکان صادرات آن در سال آینده فراهم خواهد شد. از این رو پیش بینی می شود با فعالیت شرکت های مانند سام الکتریک نیاز بازار به طور کامل تامین می شود و حتی تغییری در قیمت ها به وجود نخواهد آمد.

بسیاری از کاسبان صنعت لوازم خانگی به دنبال این بودند که با محدودیت فعالیت برندهای کره‌ای بازار ایران را به صورت انحصاری در اختیار بگیرند، زیرا در شرایط کنونی تولید پاسخگوی نیاز داخلی نیست، از این رو با برنامه ریزی برای جایگزینی محصولات سامسونگ در ایران عملا توطئه ها برملا خواهد شد و میزان عرضه و تقاضا برای این محصولات متعادل خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *