تنوع تولید و اعتماد به برند مهمترین فاکتورهای تقاضا در بازار لوازم خانگی

ارزیابی کنترل کیفیت استاندارد در حاشیه بازار وازم خانگی نشان می دهد که«اعتماد به تولیدات داخلی» با کسب ۳۱٫۶درصد و «تکنولوژی» با ۲۹٫۲درصد و «تنوع محصولات»با۱۳٫۷درصد مهم‌ترین معیار انتخاب کالای ایرانی از سوی مشتریان است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج ، با توجه به اینکه در زندگی‌های امروزی تقریبا ۹۰درصد کارهای خانه با کمک لوازم خانگی انجام می‌شود و لیست اقلامی مورد استفاده در این حوزه رفته‌رفته مجهزتر می‌شودف نوسانات اخیر ارز در بازار تاثیر بالایی داشته است.

 وقوع اتفاقاتی در کشور از بالا رفتن قیمت دلار گرفته تا ممنوعیت واردات که محصولات لوازم‌خانگی نیز از آن‌ها مستثنا نبوده سبب شده تا بیشتر خانواده‌های ایرانی و مخصوصا جوانانی که در شرف آغاز زندگی مشترک هستند با چالش‌هایی چون گرانی در بازار لوازم‌خانگی و حتی کمیاب بودن برخی برندها و در نهایت محدودیت انتخاب در این قبیل کالاها روبرو باشند.

با توجه به شرایط حاکم در کشور، شناسایی نقاط قوت و ضعف این حوزه از محصولات ساخت داخل، علاوه بر اینکه خریداران را در مسیر انتخاب محصول متناسب با سلیقه و انتظار ایشان یاری می‌کند، این امکان را به تولیدکنندگان داخلی نیز می‌دهد که با آگاهی و شناخت بیشتر با توقعات مصرف‌کنندگان در راستای بهبود کیفیت محصولات و حتی خدمات پس از فروش آن قدم بردارند تا رضایت و علاقه حاصل از سوی مصرف‌کنندگان کالاهای ساخت داخل، مشتریان را به  استفاده و حمایت از کالای با کیفیت ایرانی سوق دهد.

از این رو شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، در حاشیه نمایشگاه لوازم‌خانگی با نظرسنجی از مراجعین این نمایشگاه به مطالعه وضعیت بازار لوازم‌خانگی کشور از دیدگاه مشتریان پرداخته است. در این تحقیق، از ۶۱۴نفر (متشکل از ۷۰درصد خانم و ۳۰درصد آقا) پرسش صورت گرفته که در این بین، بیشتر پاسخ‌دهندگان در رده سنی ۲۸ تا ۳۶ سال قرار داشته و دارای تحصیلات لیسانس بودند.

اولین از نظر پاسخ‌دهندگان، «تولیدات داخلی تا چه میزان بر توسعه اقتصاد و اشتغال‌زایی کشور موثر هست؟»

موضوع توجه به رونق تولید و حمایت از کالای ایرانی، مخصوصا در شرایط کنونی از اهمیت بسیاری برخوردار است که یکی از تاثیرات انکار نشدنی آن مربوط به حوزه توسعه اقتصاد و اشتغال‌زایی در کشور است و نظر بیشتر پاسخ‌دهندگان به این سوال بر صحت موضوع می‌افزاید.

علت ترجیح لوازم‌خانگی ایرانی نسبت به رقبای خارجی چیست؟

در این سوال مزیت کالاهای ایرانی در مقایسه با تولیدات خارجی از نظر پاسخ‌دهندگان مورد بررسی قرار گرفته تا بدانیم در راستای ترویج حمایت از کالای ایرانی باید به چه معیارهایی بیش از پیش توجه داشته باشیم.
با توجه به پاسخ‌های دریافت شده درخصوص این سوال «اعتماد به تولیدات داخلی» با کسب۳۱٫۶درصد و پس از آن «تکنولوژی» (با ۲۹٫۲درصد) و «تنوع محصولات»(با۱۳٫۷درصد) مهم‌ترین معیار انتخاب کالای ایرانی از سوی مشتریان شناخته شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *