راهنمای خرید تلویزیون

راهنمای خرید تلویزیون سایت پنبه باکس، خیلی خلاصه شمارو کمک میکند تا تلویزیون دلخواهتون را بی دغدغه خرید نمایید.

راهنمای خرید تلویزیون

گام اول: چه اندازه ای از تلویزیون مناسب؟

شما اگر تلوزیون با اندازه مناسب انتخاب کنید، تلویزیون تصویری همه جانبه برایتان می‌سازد، به این دلیل که اگر تلوزیون سایز مناسب انتخاب نکنید ممکن است به چشم هایتان آسیب بزند.

شما میتوانید برای خرید تلوزیون با سایز مناسب، جدول زیر را مطالعه کنید.

راهنمای خرید تلویزیون

راهنمای خرید تلویزیون

گام دوم: کدام صفحه نمایش را انتخاب کنید؟

صفحه نمایش رو میشه گفت مهم‌ترین بخش خرید تلویزیون است، به همین منظور به انواع صفحه نمایش میپردازیم.

از انواع صفحه نمایش میتوان به LED – QLED – OLED – Plasma – LCD نام برد که LCD و Plasma دیگه تولید نمیشن.

تلویزیون های LED

راهنمای خرید تلویزیون

تلویزیون LED در واقع همان تلویزیون LCD است اما کمی پیشرفته تر است.

تلویزیون های LCD قدیمی برای روشن کردن صفحات کریستال مایع از منبع نوری در پشت پنل خود استفاده می کردند. معروف ترین تلویزیون LCD که روانه بازار شد از ماده فلوئورسنت در پشت پنل خود استفاده می کرد که به CCFL معروف شد. در تلویزیون های LCD جدید به جای ماده فلوئورسنت از LED برای روشن کردن کریستال های مایع استفاده می شود. در واقع عبارت LED TV به معنای یک تلویزیون LCD با نور پس زمینه LED است.

در واقع لامپ light-emitting diode یا به صورت مخفف LED همان لامپ های ال سی دی هستند، اما نور پس زمینه در آن ها ال ای دی است.

لامپ ها در پنل پشتی تلویزیون قرار گرفته اند و ردیف شدن آن ها در کنار هم سبب ایجاد نمایشگری با ضخامت نه چندان زیاد شده است. میزان نور ارائه شده و با توجه به صحنه ها سبب ایجاد صحنه هایی واقعی خواهد شد، این میزان نور از طریق رنگ پیکسل و میزان نور ارائه شده تنظیم خواهد شد.

میزان عمر لامپ های LED بین ۳۰۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ ساعت خواهد بود و پس از اتمام این زمان با تغییراتی در میزان نور پس زمینه و سطح روشنایی همراه خواهد بود.

تلویزیون های QLED

راهنمای خرید تلویزیون

تلویزیون QLED یک تلویزیون مبتنی بر نقطه کوانتومی است و این ماده Quantum dot همان چیزی است که باعث می‌شود تلویزیون‌های QLED با تلویزیون‌های معمولی متفاوت باشد.

حتما تو ذهنتون میاد نقطه کوانتوم چیست؟ 

نقاط کوانتومی مواد نیمه‌هادی بسیار ریز و در اندازه نانو هستند. این نقاط بسته به اندازه ذرات، رنگ‌های مختلفی از نور ایجاد می‌کنند – هرچه اندازه بزرگتر باشد، رنگ قرمزتر و هرچه اندازه کوچکتر باشد، رنگ آبی‌تری نیز خواهد داشت. آن‌ها قادر به انتشار نور رنگی دقیق هستند زیرا اندازه ذرات در سرعت‌های سطح کوانتومی تنظیم می‌شوند و منجر به انتشار دقیق و کارآمد نور می‌شوند. بهره‌وری بیشتر درخشندگی باعث ایجاد تغییرات چشمگیر در کیفیت کلی تصویر می‌شود.

راهنما

ویژگی تلویزیون‌های QLED چیست؟

تلویزیون‌های QLED از بسیاری از ویژگی‌های منحصر به فرد که نقاط کوانتومی مانند “درخشندگی بالا” ارائه می‌دهند، بهره می‌گیرند. درخشندگی به چگونگی ظاهر یک صفحه نمایش و اینکه روشنایی عامل مهمی است که بر سایر عناصر کیفیت تصویر تأثیر می‌گذارد، اشاره دارد. اول، نسبت کنتراست به طور طبیعی وقتی میزان روشنایی بیشتر است، بهبود می‌یابد. هنگامی که نمایشگرهای روشن و تاریک فیلم‌ها و تصاویر به طور گسترده‌ای بیان شود، به عنوان HDR (دامنه پویای بالا) شناخته می‌شود. این HDR، که یک مؤلفه اساسی در کیفیت تصویر است، در ارائه تصاویر واضح و غنی بیشتر بهبود می‌یابد.

حال، اجازه دهید نگاهی بیندازیم که چگونه همه این‌ها روی رنگ تأثیر می‌گذارند.

تأثیر روشنایی بر کیفیت کلی رنگ ساده است. به عنوان مثال در طیف رنگ قرمز طیف وسیعی از قرمزهای روشن و تیره وجود دارد، اما تلویزیون‌های QLED این طیف رنگ را بهتر بیان می‌کنند. این فناوری بی‌نظیر QLED به همراه سایر فناوری‌های اجرای سیاه مانند Direct Full Array، کیفیت تصویر کاملاً متفاوت و تجربه مشاهده واقع‌بینانه‌تری را در مقایسه با تلویزیون‌های غیر QLED ارائه می‌دهد.

تلویزیون های OLED

راهنما

OLED چیست؟

OLED مخفف عبارت «organic light-emitting diode» به معنای «دیودهای نورده ارگانیک» است.هر پیکسل در یک نمایشگر اولد از ماده‌ای ساخته شده که هنگام عبورجریان برق می‌درخشد. چیزی شبیه المنت‌های گرمایشی در یک توستر، که البته گرمای کمتر اما وضوح بیشتری دارند. به این اثر «electroluminescence – الکترولومیننس» گفته می‌شود.

اما بخش ارگانیک به چه معناست؟ مواد خاصی که این اثر الکترولومیننس را ایجاد می‌کنند و در نمایشگرهای اولد به کار می‌روند، ترکیبات آلی و حاوی کربن و ترکیبات دیگر هستند. هر رنگ به ترکیب ارگانیک متفاوتی نیاز دارد، اگرچه این‌ها لزوما همان رنگ‌هایی نیستند که در تلویزیون می‌بینید.

این یعنی هر پیکسل کوچک در یک تلویزیون OLED به تنهایی و بسته به اینکه چه میزان جریان الکتریکی دریافت می‌کند، نور ایجاد می‌کند. هرچه جریان بیشتر باشد نور هم بیشتر است و این یکی از مهم‌ترین عوامل کیفیت عالی اولد است. تبلیغات تلویزیون‌های OLED اغلب ادعا می‌کند نسبت کنتراست در این نمایشگرها «نامحدود» است. این ادعا اگرچه اغراق‌آمیز می‌نماید، کاملا درست است. از آنجا که اولد می‌تواند رنگ سیاه کامل تولید کند، بدون اینکه هیچ نوری نشت داشته باشد، نسبت کنتراست آن از نظر فنی بی‌نهایت است. و نسبت کنتراست مسلما یکی از مهم‌ترین جنبه‌های کیفیت تصویر است.

حالا به این میرسیم که OLED یا QLED؟

راهنمای خرید تلویزیون

راهنمای خرید تلویزیون

با ورود تلویزیون‌های QLED، بسیاری از مردم علاقه‌مندند بدانند چه چیزی باعث تفاوت آن‌ها با OLED ها می‌شود. همه چیز به اصول مختلف فن‌آوری برمی‌گردد. تلویزیون‌های QLED از نقاط کوانتومی استفاده می‌کنند که معدنی، بادوام، پایدار بوده و باعث ایجاد رنگ و روشنایی عالی می‌شوند. در همین حال، تلویزیون‌های OLED از یک ماده آلی بحث برانگیز استفاده می‌کنند که آن‌ها را مستعد حفظ تصویر می‌کند.

از آنجا که تلویزیون‌ها زود به زود تعویض نمی‌شوند، باید با دقت در نظر بگیرید که آیا عواملی وجود دارد که ممکن است پس از خرید موجب پشیمانی شود. همان‌طور که در بالا گفته شد، تلویزیون‌های OLED به دلیل ماهیت نمایشگرهای ارگانیکی خود که از خود روشن و نور ده هستند، نمی‌توانند از سوختگی پیکسل جلوگیری کنند. سوختن پیسکل یک نقص دائمی در صفحه است که در آن یک تصویر باقیمانده از صفحه به طور دائمی روی صفحه نمایش داده می‌شود. به تصاویر مکرر نمایش داده شده مانند آرم‌های شبکه پخش‌کننده که برای دوره زمانی خاص در همان منطقه ثابت نمایش داده می‌شوند، فکر کنید. نمایش مکرر همان آرم در همان مکان کافی است تا منجر به سوختگی شود. تلویزیون‌های QLED از این مزیت برخوردار هستند که می‌توانید مطالب خود را برای مدت طولانی تماشا کنید بدون اینکه نگرانی در مورد Burn-in — داشته باشید و این امکان را برای طولانی‌تر شدن طول عمر تلویزیون می‌دهد.

تلویزیونی که میخرید Full HD باشد یا ۴K؟

راهنمای خرید تلویزیون راهنمای خرید تلویزیون

راهنمای خرید تلویزیون

اگر تلوزیون زیر ۵۰ اینچ میخوایید بخرید حتما کیفیت Full HD بخرید، به این دلیل که در سایز های کوچیک کیفیت ۴k زیاد خودش رو نشان نمیده، ولی اگر تلویزیون های سایز بالای ۵۰ اینچ میخوایید بخرید حتما کیفیت ۴K بخرید.

خب بریم ببینیم فرق این ۲تا کیفیت در چیست؟

تلویزیون ۴K یک تلویزیون با وضوح ۴K است. این بدان معناست که تلویزیون دارای ۳،۸۴۰ پیکسل افقی و ۲٫۱۶۰ پیکسل عمودی است، در کل حدود ۸٫۳ میلیون پیکسل. در مشخصات محصول تلویزیون، وضوح تصویر معمولاً به عنوان “۳۸۴۰ * ۲۱۶۰” برای تلویزیون‌های ۴K نشان داده می‌شود.
رزولوشن اصطلاحی است که به شما می‌گوید چقدر این نقاط ریز یا پیکسل‌ها با چه چگالی روی صفحه نمایش قرار گرفته‌اند. پیکسل‌های جداگانه برای تشکیل تصویری که در صفحه مشاهده می‌کنید جمع می‌شوند، بنابراین هرچه پیکسل بالاتر باشد وضوح تصویر را بالاتر می‌برد. “K” در ۴K مخفف Kilo(1000) است، به معنای تلویزیونی که به وضوح افقی در حدود ۴۰۰۰ پیکسل دست یافته است.

تلویزیون‌های ۴K نسبت به تلویزیون‌های سنتی Full HD (1920 x 1080) چهار برابر پیکسل بیشتر دارند. حتی در صفحه نمایش‌های تلویزیون با همان اندازه، کیفیت تصویر تلویزیون ۴K به لطف تراکم پیکسل بیشتر، واضح‌تر و روشن‌تر به نظر می‌رسد. این تفاوت به ویژه در تلویزیون‌های صفحه بزرگ مشهود است. به عنوان مثال، اگر کیفیت یک تلویزیون سنتی ۶۵ “Full HD با تلویزیون ۴K UHD 65” را مقایسه کنید، متوجه تفاوت در پیکسل‌های تشکیل‌دهنده صفحه خواهید شد. در مورد تلویزیون‌های با وضوح بالا، پیکسل‌ها نسبت به تلویزیون های با وضوح پایین به همان اندازه کوچکتر هستند، بنابراین می‌توانید بدون داشتن محدودیت در فاصله ، از یک تجربه همه جانبه تر لذت ببرید و بدون اینکه متوجه پیکسل‌های جداگانه هنگام مشاهده از نزدیک شوید.

گام سوم: تلویزیون هوشمند یا غیرهوشمند؟

راهنما

راهنمای خرید تلویزیون

بعد از اینکه تلفن هوشمند با اقبال بسیار خوبی در میان کاربران روبه رو شد، نوبت به تی وی ها رسید که از نوع هوشمند شوند و کاربران را در دنیایی از امکانات و تجهیزات غرق کنند.

مهمترین ویژگی و وجه تمایز تلویزیون هوشمند یا smart tv با سایر تی وی ها این است که این دستگاه های جدید و نو ظهور امکان اتصال به اینترنت و استفاده از سرویس های آنلاین ویدیویی و شبکه های اجتماعی و غیره را دارند. smart tvهای می توانند با کامپیوتر ارتباط برقرار کنند؛ اطلاعات را دریافت یا ارسال کنند.

به نظر ما اگر تلویزیون رو برای منزل میخرید، حتما تلویزیون اسمارت بخرید، به این دلیل که شما میتوانید به اینترنت وصل شید و به سایت های فیلیمو، نوا،آیو و… برید و سریال ها و فیلم های مختلف رو ببینید، ولی اگر تلویزیون رو برای باغ یا اداره میخوایید، زیاد مهم نیست که اسمارت بخرید، به این دلیل که شما معمولا وقت ندارید که برید تلویزیون های اینترنتی رو ببینید.

گام چهارم: چه برندی بخریم؟

راهنما

راهنمای خرید تلویزیون

قبل تحریم ها معمولا تمام کسانی که تلویزیون میخواستن بخرن، میرفتن سمت برند های الجی و سامسونگ. اما الان به دلیل بالا بودن قیمت و نایاب بودن محصولات شرکتی سامسونگ و الجی مردم معمولا سمت برند های اسنوا، جی پلاس، سام ،TCL و … میرن.

به نظر ما اگر توان خرید برند های سامسونگ و الجی رو دارید حتما همین برند هارو بخرید، ولی اگر توان خرید این برندها رو ندارید اول از همه برید سراغ برند TCL و بعدش سراغ برند های دیگر برید

 

گام پنجم (گام آخر): کیفیت صدا

راهنما

راهنمای خرید تلویزیون

شرکت‌های سازنده‌ی تلویزیون، درست مثل شرکت‌های سازنده‌ی گوشی‌های موبایل، سعی می‌کنند که روزبه‌روز دستگاه‌های خود را باریک‌تر و باریک‌تر کنند. این موضوع باعث شده تا مجبور شوند برخی قسمت‌های تلویزیون را فدای قسمت‌های دیگر کنند. اولین موردی که فدای این کمبود جا می‌شود، سیستم صوتی تلویزیون‌هاست. حتی اگر بهترین تلویزیون را بخرید، باز هم کیفیت صدای بلندگوهای آن، رضایت‌بخش نخواهد بود. شرکت‌های سازنده‌ی این دستگاه‌های جذاب، سعی می‌کنند با فناوری‌های عجیب‌وغریب و اصطلاحات بازاریابی، خریداران را قانع کنند که کیفیت صدای تلویزیون‌هایشان بسیار خوب است؛ ولی درنهایت، باز هم نتیجه‌ی قابل‌قبولی را در اختیار کاربر قرار نمی‌دهند.
پس دو انتخاب پیش رو دارید: یا باید با کیفیت صدای بلندگوهای تلویزیون بسازید، یا اینکه به سراغ سیستم‌های صوتی مجزا بروید. برای حالت دوم هم مجددا دو راه دارید: یا به سراغ سینماهای خانگی بروید یا یک ساندبار تهیه کنید. سینماهای خانگی کیفیت صدای خیلی خوبی دارند؛ ولی درمقابل، فضای زیادی اشغال می‌کنند و نصب‌کردنشان کمی دردسرساز است؛ همچنین اتاقتان پر از سیم می‌شود. به‌علاوه این دستگاه‌ها قیمت زیادی دارند. اما ساندبارها، با اینکه کیفیت صوتی‌شان به‌خوبی کیفیت صوتی سینماهای خانگی نیست؛ ولی در عرض چند ثانیه نصب می‌شوند و فضای زیادی را هم اشغال نمی‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *