فروش لوازم خانگی با قیمت ۹۸

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، گفت: در امسال میزان تولید لوازم خانگی رو به افزایش خواهد بود و محصولات گروه سام سرویس نیز در هفته‌های آینده به بازار عرضه می‌شوند، از این رو ادامه تخصیص ارز نیمایی برای حفظ قدرت خرید مردم اهمیت بالایی دارد.

گسترش‌نیوز: قیمت‌ لوازم خانگی به دلیل اینکه روی تشکیل خانواده زوج‌های جوان موثر است، همواره مورد توجه قرار دارد، چراکه وقتی قیمت لوازم خانگی گران شود، عملا در کاهش ازدواج یا بلاتکلیفی زوج‌ها هم موثر است، در سال‌های گذشته پس از تشدید تحریم‌ها بسیاری از کارشناسان به حمایت از تولید این کالاها تاکید داشتند، اما واقعیت این است که در دو سال اخیر قیمت لوازم خانگی به قدری بالا رفته که بسیاری توان خرید خود را از دست داند و از طرف دیگر برندهای که مدعی تولید ملی بودند عملا نتوانستند تقاضای بازار را جبران کنند و در مجموعه تورم باعث کاهش حدود ۲۰ درصدی ازدواج در یک سال گذشته شده است.

با وجود اهمیت ثبات قیمت کالاها، در ماه پایانی سال ۹۸ زمزمه حذف تخصیص ارز نیمایی برای واردات قطعات لوازم خانگی به گوش رسید، از آنجایی که درحال‌حاضر حدود ۱۵۰۰ تومان اختلاف قیمت ارز نیمایی و ارز آزاد است و از طرف دیگر برای سال جدید تورم حدود ۴۰ درصد پیش‌بینی شده، عملا تورم قیمت لوازم خانگی به معنای ناامید کردن زوج‌های جوان برای آغاز زندگی مشترک خواهد بود، از این رو برای آگاهی از وضعیت قیمت لوازم خانگی، با مرتضی میری رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی گفت‌وگو کردیم.

 او با تاکید بر اینکه درحال‌حاضر واردات لوازم خانگی ثبت سفارش بهمن و اسفند با ارز نیمایی است، گفت: «در امسال میزان تولید لوازم خانگی رو به افزایش است و محصولات مجموعه سام سرویس نیز در هفته‌های آینده به بازار عرضه می‌شود، از این رو ادامه تخصیص ارز نیمایی برای حفظ قدرت خرید مردم اهمیت بالایی دارد. از طرف دیگر قطعات لوازم خانگی نمی‌تواند در گروه واردات کالاهای لوکس قرار بگیرد.» در ادامه متن کامل گفت‌وگو را می‌خوانید؛

درحال‌حاضر خبرهایی مبنی بر تغییر ارز واردات قطعات لوازم خانگی به گوش می‌رسد، آیا واقعیت دارد؟

پیش از این دولت اعلام کرده بود که قطعات لوازم خانگی برای سال ۹۹ ممکن است از شمولیت تخصیص ارز نیمایی خارج شود، اما از آنجایی که اگر بخواهد این اتفاق بیفتد گروه کالایی لوازم خانگی باید از ۲ به گروه کالاهای لوکس تغییر کند عملا این موضوع با ویژگی محصولات لوازم خانگی تناسبی نخواهد داشت و می‌تواند به جامعه آسیب وارد کند، زیرا از یک سو روند معاملات واردات لوازم خانگی را به طور کامل تغییر می‌دهد و از طرف دیگر قیمت لوازم خانگی را بالا می‌برد، زیرا در شرایط کنونی اختلاف قیمت بین ارز نیمایی و ارز آزاد بیش از ۱۵۰۰ تومان است.

در شرایط کنونی چه نوع ارزی برای واردات قطعات لوازم خانگی تخصیص داده می‌شود؟

در شرایط کنونی با توجه به اینکه تغییر گروه کالایی لوازم خانگی در وزارت صنعت، معدن و تجارت تغییر نکرده است، همچنان واردات با ارز نیمایی انجام می‌شود و قطعاتی که در بهمن و اسفند ۹۸ ثبت سفارش شده‌اند در صف دریافت ارز نیمایی هستند و امیدواریم که برای ثبت سفارش‌های امسال همچنان ارز نیمایی تخصیص پیدا کند.

درحال‌حاضر چه برآوردی در اتحادیه برای افزایش قیمت لوازم خانگی در امسال انجام شده است؟

در جلسه‌ای که با سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان داشته‌ایم پیشنهاد ما این بود که قیمت لوازم خانگی ۱۰ درصد نسبت به پارسال افزایش یابد و هر شرکتی که این قیمت برایش صرفه اقتصادی ندارد می‌تواند مدارک مستندی از هزینه تمام شده کالاها را برای هیات مربوطه در سازمان حمایت ارسال کند تا پس از بررسی میزان افزایش قیمت مجاز آن برند تعیین شود.

درحال‌حاضر لوازم خانگی با چه قیمتی در بازار عرضه می‌شود؟

فعلا لوازم خانگی بر اساس قیمت سال ۹۸ بفروش می‌رود و اگر فروشنده‌ای گرانتر عرضه کند و مشتری شکایت داشته باشد ملاک عمل ارزیابی شکایت قیمت سال گذشته خواهد بود.

روند شکایت از گرانی فروشی لوازم خانگی چگونه است؟

شاکی می‌تواند به سازمان صنعت، معدن و تجارت در میدان ولیعصر مراجعه کند تا پس از بررسی، شکایت به اتحادیه مربوط ارسال شود و اگر در آنجا مشتری و فروشند مصالحه نکنند دادخواست به تعزیرات و در نهایت دستگاه قضایی ارسال می‌شود.

وضعیت تولید لوازم خانگی در امسال را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟

از آنجایی که واردات لوازم خانگی ممنوع شده، بسیاری از برندها تولیدات خود را افزایش داده‌اند و شرکت سام نیز محصولات خود را در هفته‌های آینده عرضه می‌کند، از این رو محصولاتی مانند ظرف‌شویی و جاروبرقی که سال گذشته کمبود داشتیم به اندازه کافی در بازار یافت خواهد شد، بنابراین تقاضای بازار لوازم خانگی کاملا پاسخ داده می‌شود، مگر اینکه خریدار دنبال برند خاصی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *