قاچاق لوازم خانگی از زبان وزیر صمت

رحمانی گفت: قاچاق در حوزه لوازم خانگی وجود دارد، این این سامانه کمک خواهند کرد تا برای مبارزه جدی با کالای قاچاق آمادگی بیشتری داشته باشیم.

گسترش نیوز- رضا رحمانی، وزیر صنعت معدن تجارت درباره عملکرد سامانه شناسه کالا و وجود کالاهای قاچاق در بازار اظهار کرد: سامانه جامع تجارت و ۶ سامانه همراه دیگر با هم یک بسته کامل را تشکیل می‌دهند، عمده این سامانه‌ها امسال تکمیل شده و به راه افتادند و طبیعتا سامانه شناسه کالا برای جلوگیری از راه افتاده، ولی این سامانه شروع به فعالیت کرده است یعنی اطلاعات تعدادی از کالا‌های مهم آمده و بارگذاری شده و در حال کنترل شدن هستند؛ به عبارت ساده‌تر می‌شود گفت این سامانه به صورت آزمایشی فعال بود پس در آینده‌ای نزدیک، تعداد کالا‌های بیشتری وارد این سامانه خواهد شد. با پیشروی مطابق برنامه‌، به زودی تمام کالا‌های ما توسط این سامانه قابل شناسایی خواهند بود.
او ادامه داد: بخشی از اقلام عمده حوزه لوام خانگی وارد این سامانه شده است اما اغلب اقلام مورد استفاده در این حوزه ثبت نشده است؛ این سامانه جدید است و هر روز به روز رسانی می‌شود تا به زودی شاهد عملکرد مناسب آن باشیم.
رحمانی گفت: قاچاق در حوزه لوازم خانگی وجود دارد، عملکرد سامانه‌ها با مبارزه با قاچاق متفاوت است، این شناسه‌ها و این سامانه کمک خواهند کرد تا برای مبارزه جدی با کالای قاچاق آمادگی بیشتری داشته باشیم؛ این موضوع در بخش‌هایی مثل کالاهای سیم کارت خور‌، لاستیک سنگین و موبایل کامل شده است، در بعضی از نهاده‌های دامی و خوراک دام و برخی رشته‌های نفتی‌ها هم شرایط مناسبی وجود دارد و تکمیل این سامانه‌ کمک زیادی به آن می‌کند و در نهایت این سامانه‌ها یکدیگر را پوشش می‌دهند.

ردیابی کالا با سامانه جامع انبارها
وزیر صمت با اشاره به سامانه جامع انبارها بیان کرد: در کل کشور بیش از ۵۶۰ هزار انبار شناسایی و ثبت شده است بنابراین این امکان وجود دارد که کالا‌ها از مبدا ورود ثبت شوند و تمام کالاها از این طریق قابل ردیابی و شناسایی خواهند بود؛ اجرای این طرح اقدام مناسبی است و می‌توان آن را اصلاحی زیر بنایی در جهت مبارزه با قاچاق و خدمت رسانی بهتر به مردم دانست.
او تصریح کرد: نمی‌توان زمان دقیقی برای کنترل کامل قاچاق در لوازم خانگی و عملکرد کامل این سامانه اعلام کرد اما برای سال ۹۹ در نظر داریم تا با جدیت تکمیل سامانه و تحت پوشش قرار دادان تمام کالا‌ها را دنبال خواهیم کرد و قاعدتا لوازم خانگی جزء اولویت‌ها خواهد بود.
رحمانی درباره عملکرد سامانه جامع تجارت و دریافت اطلاعات گمرک برای تکمیل ین سامانه تصریح کرد: اخیرا ارتباط مناسبی با گمرک برقرار کرده‌ایم؛ پیش از این موانعی وجود داشت که باعث می‌شد ما در تبادل اطلاعات آنلاین نباشیم و روند به کندی پیش برود؛ امروزه این اطلاعات با تاخیر سه روزه به‌دست ما می‌رسد اما این ارتباط باید به صورت بر خط برقرار شود؛ جلساتی با ریاست گمرک کشور داشتیم وآن‌ها هم آماده همکاری بودند؛ این ارتباط به زودی شکل خواهد گرفت، ما برای راه‌اندازی اسن سامانه به ارتباط سامانه‌ای با حدود ۴۰ دستگاه نیاز داریم.
وزیر صمت با اشاره به ارائه سامانه‌ای بسیاری از خدمات افزود: امروزه دیگر نیاز به ارائه مدارک فیزیکی نیست و سیاست دولت هم حرکت به سمت دولت الکترونیک است که این تنها بخشی از این برنامه‌ها محسوب می‌شود؛ از بیش از ۲۳ برنامه‌ای که در اولویت پیگیری دولت است، ۳ مورد مستقیما به این وزارتخانه محول شده است که با موضوع بهبود فضای کسب و کار، بهبود نحوه صدور مجوز و سایر مسائلی که در فضای کسب و کار کشور پی‌گیری می‌شود.
او تاکید کرد: اقدامات مناسبی توسط وزارت صمت، وزارت اقتصاد، وزارت ارتباطات و وزارتخانه‌ها شروع شده و با سرعت مناسبی پی‌گیری می‌شود. این سامانه مشکلی ندارد اما ممکن است اشکال از خطوط یا ضعف در ارتباطات باشد؛ سامانه طراحی شده خودش کامل است و هر روز بهتر و به روزتر می‌شود، تلاش‌های انجام شده طی امسال محسوس است و ایراد مهم و اساسی در آن وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *